Seszele - wakacje już od 4811 zł

Na wakacje: Zewnętrzne Seszele, Seszele

Przewodnik turystyczny: Seszele/ Zewnętrzne Seszele

Umiarkowane opady deszczu
25°C
Opady:
1.2 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
7 km/h300°
Położone na południe od Seszeli Wewnętrznych archipelag obejmujący powierzchnię 211.3 km², co stanowi niemal połowę areału kraju. Najdalej wysunięte wyspy znajdują się ponad 1,000 km od Mahe. Seszele składają się niewielkich wysp tworzących 5 archipelagów: Amirantes, Alphonse, Farquhar, Aldabra i Południowych Wysp Koralowych. Region ten jest słabo zaludniony – część wysp jest w ogóle nie zamieszkała, a na części znajdują się jedynie luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Seszele Zewnętrzne są pochodzenia koralowego, dzięki czemu stanowią świetne miejsce dla miłośników podwodnego świata.

Regiony

 • Archipelag Amirantes – został odkryty na początku XVI wieku, tworzą go wysepki pochodzenia koralowego, a największą jest Desroches, na której znajduje się luksusowy ośrodek wypoczynkowy, piaszczyste plaże i pas startowy dla samolotów.
 • Południowe Wyspy Koralowe – składają się jedynie z dwóch wysepek, jedna z nich jest słabo rozwinięta, natomiast druga jest własnością prywatną.
 • Archipelag Alphonse – obszar słabo rozwinięty, panują tu jedynie doskonałe warunki do połowu egzotycznych ryb.
 • Archipelag Farquhar – rejony słabo zaludnione, jednymi zabudowami są tylko ośrodki wypoczynkowe. Panują tu doskonałe warunki do nurkowania.
 • Archipelag Aldabra – tereny niezamieszkałe przez ludzi, stanowią jedynie dom dla 99 % światowej populacji wielkiego żółwia. Obecnie archipelag ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Wyspa Platte, Wyspa Coetivy, Aldabra Atol.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wyspa Goelettes, Wyspa Manai, Wyspa Grande Ile.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Archipelag Amirantes, Archipelag Aldabra.

Geografia i przyroda

Seszele to kraj wyspiarski położony na Oceanie Indyjskiem, pomiędzy Indiami a Madagaskarem. Na archipelag Seszeli składa się 115 wysp, z których tylko 33 są zamieszkane. Pod względem geograficznym kraj wyspiarski dzieli się na Seszele Wewnętrzne i Seszele Zewnętrzne. Wyspy Zewnętrzne leżą na południu Seszeli i jest to głównie grupa płytkich atoli koralowych. Wyspy Zewnętrzne w większej części są niezamieszkałe, a Dzięki za wszystkoi temu występują tam rafy koralowe charakterystyczne dla wielu miejsc Oceanu Indyjskiego.
Wyspy Farquhar, Amiratów i Amirantów oraz atol Aldabra przynależą do Wysp Zewnętrznych i leżą około 120 do 700 mil morskich od Mahe. Atol Aldabra jest terenem ściśle chronionym, zamieszkanym przez tysiące olbrzymich żółwi i wiele różnych gatunków ptaków.

Historia

Najprawdopodobniej na tereny dzisiejszych Seszeli już w X wieku przybywali arabscy kupcy, jednakże pierwsze pisane źródło dotyczące tych wysp pochodzi z 1505 roku. Wówczas na obszar przybywali portugalscy żeglarze. Jednakże przez kolejne dziesięciolecia archipelag ten nadal nie był zamieszkiwany. Dopiero w 1742 roku francuski zarządca Mauritiusa wysłał na wyspę ekspedycję, a w 1756 roku przywłaszczył sobie archipelag. 14 lat później na wyspę Sainte Anne przybyli pierwsi francuscu osadnicy, a z czasem przybywały kolejne fale migracyjne. Od 1794 roku Seszele okupowane były przez Brytyjczyków, a następnie po wojnach nepoleońskich przeszły w ich władanie. Wówczas do kraju przypływały kolejne fale migracyjne, tym razem byli to głównie mieszkańcy z Indii i Afryki Wschodniej. W 1835 roku Brytyjczycy znieśli niewolnictwo, dzięki któremu zwiększyła sie liczba mieszkańców. Początkowo Seszele zależne były od Mautitiusa, jednak w 1903 roku stały się odrębną kolonią korony brytyjskiej. Dopiero 29 czerwca 1976 roku uzyskały niepodległość, a państwo to przystąpiło do Wspólnoty Narodów. Pierwszym prezydentem wówczas został James R. Mancham, którego rządy trwały jednynie 1 rok. W 1991 roku na Seszelach rozpoczął się proces demokratyzacji, który potwierdził wolne wybory w 1993 roku. W 2004 roku prezydentem Seszeli został James Michel.

Sport i rekreacja

 • Na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego panują idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych.
 • Bogactwo podwodnego świata to wspaniałe miejsce dla nurków tych początkujących jak i zaawansowanych.
 • Seszele to raj dla miłośników desek surfingowych lubiących kontrolowane ryzyko i wysokie fale.
 • Wybrzeże zazwyczaj jest bezpieczne dla tych, którzy lubią wodne szaleństwa i kąpiele.
 • Doskonałą formą rozrywki może okazać się również rejs po wysepkach, natomiast formą rozrywki dla aktywnych turystów jest trekking po tropikalnych terenach wysp.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia seszelska (SCR)
 • Wiza – na pobyt turystyczny do 90 dni nie jest wymagana.
 • Czas – w okresie polskiego lata należy dodać 2 godziny, natomiast zimą + 3 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane
 • Elektryczność – napięcie elektryczne 240V/ 50 Hz, gniazdka angielskie na 3 bolce.

Zewnętrzne Seszele, Seszele - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  29°C
  opady:
  5.7 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  89%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1012hPa
  wiatr:
  147°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  18:19
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.19°C max.28°C
  opady:
  7.5 mm
  wiatr:
  317°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.29°C
  opady:
  2.1 mm
  wiatr:
  261°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  18:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.29°C
  opady:
  1.4 mm
  wiatr:
  254°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  18:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.20°C max.29°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  248°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:18
  zach. słońca:
  18:18

Zewnętrzne Seszele - klimat w Seszele