Wewnętrzne Seszele - wakacje już od 3740 zł

Na wakacje: Wewnętrzne Seszele, Seszele

Przewodnik turystyczny: Seszele/ Wewnętrzne Seszele

Częściowe zachmurzenie
31°C
Opady:
1.2 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
15 km/h130°
Tą nazwą obejmuje się największe i najbardziej na północ wysunięte wyspy Seszeli, jak Mahe, Praslin, La Digue, Silhouette i North Island. Poza malowniczymi krajobrazami i świetnymi miejscami do nurkowania, wyspy łączy także budowa geologiczna. Ta część Seszeli stanowi jedyny na świecie archipelag zbudowany z granitu. Pozwala to przypuszczać, że wyspy są jednymi z najstarszych na świecie i powstały w czasach kiedy formowały się kontynenty. Główną i najchętniej odwiedzaną wyspą jest Mahe, na której znajduje się stolica kraju – Victoria.

Regiony

 • Wyspa Mahe – największa z Archipelagu Seszeli wyspa, gdzie znajduje się stolica kraju – Victoria. Wyspa kusi turystów swoim różnorodnym krajobrazem. Z jednej strony roztacza się krajobraz górski z tropikalnymi lasami, natomiast z drugiej widać cudowne z białym piaskiem plaże.
 • Wyspa Praslin – Jest jedynym na świecie miejscem, gdzie rosną unikalne palmy Coco de Mer z owocami o niezwykłych kształtach. Jej bogata przyroda, malownicze plaże i przejrzysta woda zachwyca każdego.
 • Silhouette i North Island – obszar, który przez wiele lat był własnością prywatną, obecnie znajduje się tam kilka luksusowych kurortów.
 • Archipelag La Digue – zachwyca swoją nietkniętą przyrodą, malowniczymi skałami porozrzucanymi na brzegu. To właśnie tu znajduje się jedna z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych plaż Seszeli.
 • Mniejsze Seszele – niewielka wysepka, gdzie znajdują się dziewicze plaże i dzika przyroda. Brak infrastruktury turystycznej, nie przeszkadza prawdziwym poszukiwaczom przygód oraz podwodnych eskapad.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Victoria.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Baie Ste Anne, Grande Anse, Wyspa Silhouette, Rezerwat Przyrody Veuve na Anse La Reunion, Wyspa Fregate.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Sainte Anne, Beau Vallon, Anse Bois de Rose, Cote d’Or.

Geografia i przyroda

Seszele to kraj wyspiarski położony na Oceanie Indyjskiem, pomiędzy Indiami a Madagaskarem. Na archipelag Seszeli składa się 115 wysp, z których tylko 33 są zamieszkałe. Pod względem geograficznym kraj wyspiarski dzieli się na Seszele Wewnętrzne i Seszele Zewnętrzne. Wyspy Wewnętrzne to 43 wyspy i wysepki rozrzucone na Oceanie Indyjskim. 41 z nich są pochodzenia wulkanicznego, które posiadają urozmaiconą rzeźbę wyżynno –górzystą z płaskimi wybrzeżami. Natomiast dwie to wyspy koralowe. Największą wyspą kraju wyspiarskiego jest Mahe posiadająca powierzchnię około 155 km2, na której żyje ok. 50 tyś. Osób. Na wyspie znajduje się seszelska stolica oraz najwyższy szczyt Morne Seychellios, który osiąga 905 metrów n.p.m. Ta wspaniała wyspa posiada niezwykły skarb – rośliny, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Są to Medusagyne oppositifolia i dzbaneczniki oraz szereg gatunków orchidei.

Historia

Najprawdopodobniej na tereny dzisiejszych Seszeli już w X wieku przybywali arabscy kupcy, jednakże pierwsze pisane źródło dotyczące tych wysp pochodzi z 1505 roku. Wówczas na obszar przybywali portugalscy żeglarze. Jednakże przez kolejne dziesięciolecia archipelag ten nadal nie był zamieszkiwany. Dopiero w 1742 roku francuski zarządca Mauritiusa wysłał na wyspę ekspedycję, a w 1756 roku przywłaszczył sobie archipelag. 14 lat później na wyspę Sainte Anne przybyli pierwsi francuscu osadnicy, a z czasem przybywały kolejne fale migracyjne. Od 1794 roku Seszele okupowane były przez Brytyjczyków, a następnie po wojnach nepoleońskich przeszły w ich władanie. Wówczas do kraju przypływały kolejne fale migracyjne, tym razem byli to głównie mieszkańcy z Indii i Afryki Wschodniej. W 1835 roku Brytyjczycy znieśli niewolnictwo, dzięki któremu zwiększyła sie liczba mieszkańców. Początkowo Seszele zależne były od Mautitiusa, jednak w 1903 roku stały się odrębną kolonią korony brytyjskiej. Dopiero 29 czerwca 1976 roku uzyskały niepodległość, a państwo to przystąpiło do Wspólnoty Narodów. Pierwszym prezydentem wówczas został James R. Mancham, którego rządy trwały jednynie 1 rok. W 1991 roku na Seszelach rozpoczął się proces demokratyzacji, który potwierdził wolne wybory w 1993 roku. W 2004 roku prezydentem Seszeli został James Michel.

Sport i rekreacja

 • Na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego panują idealne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych.
 • Bogactwo podwodnego świata to wspaniałe miejsce dla nurków tych początkujących jak i zaawansowanych.
 • Seszele to raj dla miłośników desek surfingowych lubiących kontrolowane ryzyko i wysokie fale.
 • Wybrzeże zazwyczaj jest bezpieczne dla tych, którzy lubią wodne szaleństwa i kąpiele.
 • Doskonałą formą rozrywki może okazać się również rejs po wysepkach, natomiast formą rozrywki dla aktywnych turystów jest trekking po tropikalnych terenach wysp.

Informacje praktyczne

 • Waluta – rupia seszelska (SCR)
 • Wiza – na pobyt turystyczny do 90 dni nie jest wymagana.
 • Czas – w okresie polskiego lata należy dodać 2 godziny, natomiast zimą + 3 godziny.
 • Szczepienia – nie są wymagane
 • Elektryczność – napięcie elektryczne 240V/ 50 Hz, gniazdka angielskie na 3 bolce.


Wewnętrzne Seszele, Seszele - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  28°C
  opady:
  9.6 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  75%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  114°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:12
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.28°C max.29°C
  opady:
  4.8 mm
  wiatr:
  118°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:13
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.20°C max.28°C
  opady:
  10.4 mm
  wiatr:
  141°   25 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.28°C
  opady:
  4.3 mm
  wiatr:
  151°   27 km/h
  wsch. słońca:
  06:21
  zach. słońca:
  18:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.25°C max.28°C
  opady:
  27.3 mm
  wiatr:
  162°   20 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  18:13

Wewnętrzne Seszele - klimat w Seszele